שבקס - SHABAK
נופל וקם
 
על השב"ק

שב"ק ס' (ראשי תיבות של שופים בופים קטעים וסחתיינים) היא להקה שבתחילת דרכה ניגנה מוזיקת רוק ואחרי מספר שנים הושפעה ועברה לנגן מוזיקה שחורה. הלהקה השפיעה מאוד על תרבות המוזיקה הישראלית והייתה אבן היסוד להקמת הרכבי ההיפ הופ, ולתופעת ההיפ הופ שקיימת בישראל בשנים האחרונות. הלהקה פעלה בין השנים 1992 -2000. באוגוסט 2007 חזרה הלהקה לפעילות משותפת ויצאה לסיבוב הופעות מקומי.

הלהקה הוקמה ביבנה, בבית הספר התיכון "גינזבורג", כאשר חבורת צעירים החליטה להקים את להקת הרוק The Floating Fat Man) FFM). בהרכב פעלו שישה חברים:

  • אמיר בסר (פלומפי, פלומפי בי, בונגל) - גיטרה
  • דני ניב (מוקי, מוקי די) - בס
  • כפיר ארצי (חמי, פאק A) - שירה
  • עמיר ירוחם (מירו) - שירה
  • עומר פרי - תופים
  • אסף ברק (גולאש ק') - שירה וגיטרה

בינואר 1993 זכתה FFM בתחרות הלהקות הצעירות של רוקסן. חודש לאחר הזכייה החליף פילוני (דני קרק) את אסף ברק על הגיטרה, והלהקה שינתה את שמה ל"שב"ק ס'" - ראשי תיבות של שופים בופים קטעים וסחתיינים. לאחר כמה חודשים זכתה שוב שב"ק ס' בתחרות במועדון הרוקסן. זמן קצר לאחר מכן הצטרפו ג'יימס (גל סיון, תופים) ודוידי (דוד מוסקטל, בס) והלהקה החלה בעבודה על דיסק, אבל זה נגנז בשל אי שביעות רצון.

בסוף שנת 1994 התחילה הלהקה לעבוד על דיסק חדש עם המפיק יוסי פיין ובשנת 1995 חברת התקליטים NMC הפיצה את הדיסק הראשון של הלהקה - "שבק". בדיסק החדש שובצו מספר שירים מהדיסק הגנוז וכל השירים הופקו מחדש. הדיסק נמכר בכ-15,000 עותקים, היקף מכובד ביחס לציפיות מלהקת רוק צעירה. הלהקה התפרסמה בעיקר הודות להופעות וכן בעקבות הקליפ "אימפריה" שכלל פרובוקציות (אלימות וונדליזם) והתפרסם בכתבות בעיתונים. לאחר יציאת הדיסק הראשון נפרד מירו ולאחריו גם חמי מהלהקה והצטרף אליה כוכב ערוץ הילדים נמרוד רשף - נימי-נים (שירה), שנולד גם הוא ביבנה. לאחר סיבוב הופעות ארוך החלו חברי הלהקה בעבודה על הדיסק השני "בעטיפה של ממתק" שיצא לחנויות באוגוסט 1997. הדיסק זכה להצלחה גדולה והגיע למעמד של תקליט פלטינה ובעקבותיו הלהקה התחילה לקבל מעמד של להקה מוכרת. בזמן סיבוב ההופעות בשנת 1998 הוקלטה הופעה של שב"ק ס' בקריות, ויצאה בדיסק הופעה מיוחד.

לאחר זמן קצר נפרד נימי-נים מהלהקה, וחמי ומירו חזרו אליה. הלהקה נסעה לג'מייקה כדי להקליט את הדיסק השלישי "כנען 2000". אחרי סיבוב הופעות קצר הלהקה לקחה הפסקה. בשנת 2001 הוציאו מוקי ופילוני - תחת שמו של מוקי, את אלבומם הראשון "שמע ישראל" ואת "עוקף מלמעלה" בשנת 2005. בשנת 2002 הוציאו חמי ומירו אלבום תחת השם חלוצי החלל - שם אשר במקור השתמשו בו בעיקר להופעות. בשנת 2003 חברה הלהקה להופעה חד פעמית שבה הופיעו כל חברי הלהקה לדורותיהם במסגרת "עשור לגרוב הישראלי". במסגרת האיחוד יצאו שני סינגלים "כל הקופה" ו"משיח לא בא". הלהקה חברה שוב בקיץ 2004 במסגרת כפר המוזיקה של קוקה קולה בניצנים, שם היא הופיעה בלי נמרוד רשף. הלהקה ביצעה ביצוע איחוד באביב 2007 בערב שנערך לכבודם באחד ממועדוני תל אביב ושם עלו לשיר. בנוסף, ב-23 באוגוסט 2007 חברו חברי הלהקה לאיחוד נוסף, באמפי פארק רעננה, שהופסק כחצי שעה לפני המועד המתוכנן בעקבות תלונות על רעש. לקראת איחוד זה הוציאה הלהקה סינגל חדש בשם "הקצב הוא המסר". לאחר שהופעת האיחוד נפסקה על ידי המשטרה, חזרה הלהקה להופעה נוספת ב-21 בפברואר 2008, בגני התערוכה בתל אביב. הופעה נוספת הייתה ב-8 ביוני, בחוף בננה ביץ' באכזיב. לכבוד סבב ההופעות החדש, הוציאה שב"ק ס' דיסק שנקרא "בום קרנבל". הדיסק כלל את השירים "בום קרנבל", "הקצב הוא המסר", "ג'ונגל", "מה שהיה היה", "הרצל אמר", "אל תקראו לזה קאמבק" ו"כמו ציפור". ב4- באוקטובר 2008 שב"ק ס' השיקו את האלבום החדש שלהם , "בום קרנבל", בהופעה נדירה לחלוטין אשר בה הם אירחו את להקת "היהודים" ואת הזמר מוש בן-ארי. ההופעה התקיימה בהאנגר 11 בנמל ת"א. לאחר מכן, שב"ק ס' הוציאה סינגל חדש מהדיסק, 'מלחמה בשידור ישיר', אשר מסמל את המציאות אשר אנחנו חיים בה כיום וכאות למבצע "עופרת יצוקה" שהיה בעזה. כמו כן, הם הופיעו ב-14 במרץ 2009 ב-"רדינג 3" וכן בהופעות נוספות. בין השאר הם השתתפו באירועי הפתיחה של ערוץ 24 החדש באולפן השקוף. בפברואר 2010 ייצאו לסיבוב הופעות ברחבי הארץ.

Flickr Facebook Myspace You Tube
 
חמי גיימס
מוקי פילוני
פלומפי מירו
דווידי נימי
 
עדכונים
באנו מיבנה
השב"ק בתמונות
השב"ק בוידיאו
ליריקס